Haber Bültenleri

Alsecco, “Pasif Evler” Projesi ile Avrupa’ya gideceklere Isı Yalıtım Eğitimi verdi.


Alsecco Bolu Bayisi olan Baran izolasyon Yapı’nın 2012 yılında hazırlamış olduğu Leonardo da Vinci Mesleki Eğitim Projesi Avrupa Birliği tarafından kabul edilerek desteklenmeye değer bulunmuştur. Proje kapsamında Baran İzolasyon yaklaşık 65 kişilik grubun çeşitli Avrupa ülkelerinde Pasif Evler ile ilgili eğitimler almasını sağlayacaktır.

65 katılımcı Çek cumhuriyeti, Macaristan, Almanya ve Belçika’ya gidip bu ülkelerde pasif evler konusunda yapılacak çalışmalara katılarak, bilinçlendirilmesi hedeflenmektedir.

Pasif Evler konvansiyonel yapı sistemlerinden farklı bir yapı sistemi olmayıp sadece spesifik bir inşaat yöntemi olarak tanımlanabilir. Pasif ev düşük enerji tüketimi ile yüksek konfor seviyesini bir araya getiren bir kavram olarak bir Pasif Evde yıllık ortalama 15 kW/m2 enerji tüketimi söz konusudur. Söz edilen enerji sadece ısıtma ve soğutma giderleri için değil aynı zamanda aydınlatma, havalandırma gibi sistemlerinde tüketiminin dahil olduğu toplu bir miktardır. Bu da yaklaşık olarak normal bir konuta oranla %90 oranında enerji tasarrufu anlamına gelmektedir. Pasif evlerin enerji tasarrufunda en çok öne çıkan özelliği dış cephe ısı yalıtım sistemleridir.

Yapı sektöründe önemli bir enerji verimliliği uygulaması olan Pasif Evler konusunda Baran İzolasyonun Leonardo DA Vinci Mesleki Eğitim projesi kapsamında Avrupa’ya gidecek olan katılımcılara Alsecco uzmanları tarafından, Alsecco Gebze Tesislerinde yapılan eğitim ile ısı yalıtım konularında ürün ve uygulama bilgileri verildi. Eğitim sonunda ise katılımcılara sertifika verildi. Alsecco bu proje kapsamında ileriki dönemde de bayisi Baran İzolasyon ile işbirliğini devam ettirip halkın konu hakkında bilinçlendirilmesi çalışmalarına devam edecektir.

1998 yılından bu yana Türkiye pazarında yer alan Alsecco ‘Cephe Uzmanı’ kimliği ile Isı Yalıtım sistemlerinde tamamlamış olduğu prestijli projelerden kaynaklanan bilgi birikimi ve uzman kadrosu ile projelerde projelendirme aşamasından şantiyede uygulama aşamasının sonuna kadar yapı profesyonellerinin en önemli iş ortakları arasında yer almaktadır. 2009 yılında Alsecco Türkiye, Alsecco Isı Yalıtım Sistemi için TS EN 13499 Isı Yalıtımı Sistem Standardı Uygunluk Belgesi almıştır.

2011 yılında da Alsecco Eota (Avrupa Teknik Onay Komisyonu) onaylı ETAG 004 belgesi alarak kalitesini bir kez daha belgelemiştir.